Chrome bude počínaje červencem označovat všechny HTTP stránky jako nezabezpečené

Google vysílá jasný signál majitelům nezašifrovaných webových stránek, aby ve vlastním zájmu co nejdříve přešli na protokol HTTPS.

Webový prohlížeč Google Chrome začne podle zprávy Emily Schechterové označovat 1. července všechny webové stránky běžící na HTTP jako nezabezpečené. Chrome momentálně označuje tyto stránky neutrální informační ikonou, ovšem od verze 68 bude prohlížeč uživatele varovat dodatečným upozorněním v adresním řádku. Šifrované HTTPS stránky označuje Chrome zeleným zámkem.

Google na nezašifrované stránky uživatele upozorňuje již roky, chystaná novinka je ale zdaleka nejagresivnější. Vyhledávací algoritmus Googlu začal v roce 2015 nezašifrované stránky trestat nižším hodnocením a rok poté představil Chrome podobné varování pro nezabezpečené zadávání hesel.

K rozhodnutí prý vede z velké části také to, že přes 80 stránek na prvních 100 pozicích již používá HTTPS a velká většina trafficu je dávno šifrovaná.

„Vzhledem k úžasné rychlosti přechodu na HTTPS věříme, že v červenci budeme moci naprosto bez problémů všechny HTTP stránky označit“, řekla Schechterová”.

nezabezpečeno

Plánovaná změna v adresním řádku Chromu.

Šifrování HTTPS zabezpečuje prostor mezi vaším prohlížečem a prohlíženou webovou stránkou, díky čemuž znemožňuje špehování vaší aktivity. Bez tohoto šifrování může třetí strana s přístupem k vašemu routeru nebo poskytovatel internetového připojení odposlouchávat informace zaslané na webovou stránku nebo infikovat malwarem jinak legitimní stránky.

HTTPS se navíc v poslední době velice snadno implementuje, čemuž pomáhají služby jako je Let’s Encrypt. Google zmiňuje také svůj vlastní nástroj Lighthouse, který vám při migraci na HTTPS taktéž pomůže.

Zdroj: The Verge